Tuzun Kullanım Alanları


ABRASİV TUZU

Abrasiv her türlü mermer, granit ve karoların aşındırması, cilalaması,pahlanması ve honlama işlemlerinde kullanılan ve üretici firmaların farklı kimyasallarla ürettiği ürünlerdir. Abrasiv üreticilerinin ortak kullandığı malzeme abrasiv tuzudur. Sulu işlemle uygulanan abrasiv içerisinde bulunan tuz işlem sırasında eriyerek abrasivde gözenekler oluşturur. Oluşan bu gözenekler sayesinde abrasivin aşındırıcı özelliği istenilen boyutlara gelir. Abrasiv tuzunda en önemli nokta tuzda yabancı madde bulunmamasıdır. Tuzda yabancı madde bulunması halinde cilalama işleminde uygulanan zemin çizilir.DERİ TUZU

Hayvanın vücudunu örten deri yüzüldükten sonra dayanıklılığını kaybeder.Deriler ağırlıklarının yarısından fazla su ihtiva eder. Yani 10 kiloluk bir derinin, 6,5 kilosu sudur. Mikroplar ise böyle sulu-ıslak ortamı çok severler.Bu yüzden ve dahası deriler kanla pisliklerle de bulaşık olduğundan mikroplar çabuk ürerler. Zaten dayanıklılığını kaybeden deriler, mikropların da hücumuna uğrayınca çok fazla zarar görürler. Önce kokuşur, etrafa çürük yumurta ve tuvalet kokusu yayarlar. Sonra da derinin yapısında bozulma başlar, deri dayanıklılığını iyice kaybeder. Böyle derilerden ise artık gereği gibi yararlanmak da mümkün olmaz. Bu yüzden hayvan kesilip, deriler yüzüldükten sonra onları iyi korumak için tuzlamak gerekir.

KAR TUZU

Kar ve buz, yağmura nazaran trafiği daha çok etkilemektedir. Kar, sürücünün görüşünü engellemesi ve eriyip buza dönüşme ihtimali bakımından, özellikle de geceleyin, daha çok tehlikeli olmaktadır.Buzlanma ile mücadelede tuz kullanımı, iyi bir çözümdür.Kar tuzu, buzlanmayı önleyici tuz, yol tuzu gibi isimlerle tabir edilen karla mücadelede kullanılan tuz ile ilgili birçok kamu kurum ve kuruluşu Bandırma Tuz ürünlerini tercih etmektedir.

Bandırma Tuz © 2015 Tasarım ve Barındırma: Doruk Bilgi Teknolojileri.