Tuzun Kullanım Alanları
PEYNİR TUZU

Beyaz peynir için tuz seçimi yaparken salamuraya kullanılacak olan tuzun gıda sanayi tuzu olması ve salamuranın kısa aralıklarla değiştirilmesi salamura pastörize oluyor diye süreyi uzatmamak üretilecek peynirin yapısal, görsel, tatsal ve diğer özelliklerini değiştirir. Özellikle salamura iyi pastörize edilmeli ve güvenilir su olmalıdır. Peynir üstüne serpilen serpme peynir tuzu peynirin üzerinde homojenize dağıtılmış olmalı ve tuz gevrek bir yapıda olmalıdır. Serpeme tuzun peynir üstünde hızlı erimesi de çok yavaş erimesi de ürüne zarar verir. Çok yavaş eriyen tuz tek bir noktadan emildiği için peynir yüzeyinde hafif sarı noktacıklar oluşabilir. Hızlı eriyen tuzda kabuklanmaya sebebiyet verebilir. Bu nedenlerle Salamurada kullanılacak tuzun bome kaybına uğramayan temiz gıda sanayi tuzu ve peynir üstüne serpilecek tuzun yine temiz gıda sanayi tuzu ve gevrek yapıda ortalama bir sürede peynire ilerlemesi önemlidir.

ZEYTİN TUZU

Siyah renk kabuktan itibaren etenin 1-2 mm’sine veya yarısına işlemiş zeytinler önce bir seçime tabi tutulup yaralı,çürük, rengi açık olanları ayrılır. Zeytinler yıkandıktan sonra kaplara doldurulur.Üzerine ağırlık konulup temiz ve süzülmüş %10 luk salamura doldurulur.Böylece başlayan fermantasyon ile zeytinde acılığın yok oluşu ve yeme olumuna gelmesi 7-9 ay sürer.Bu süre boyunca tuz kontrolleri yapılarak düşen tuz oranı % 10’a tamamlanır.

KURUYEMİŞ TUZU

Üretilecek olan kuruyemişe göre farklı kalibrasyonlarda üretilen gıda sanayi tuzlarıdır. Kuruyemiş sektöründe ürüne ve bölge tüketim alışkanlıklarına göre üründe, tuzlamasında, renginde ve prosesinde ufak değişiklikler gösterebilir. Kuruyemiş tuzu üretilen ürüne farklı bir albeni getirmeli, fıstık gibi ürünlerde kabuğu soymamalı, kuruyemiş paketlendikten sonra ambalajın içine dökülmemeli, yapışma oranı verimli olmalı ve kuruyemiş kavrulurken direk kullanılan tuzlar ürünü lekelendirmemelidir.
ÇEKİRDEK TUZU , FISTIK TUZU , LEBLEBİ TUZU , KABAK ÇEKİRDEĞİ TUZU , FINDIK TUZU vs....

Bandırma Tuz © 2015 Tasarım ve Barındırma: Doruk Bilgi Teknolojileri.